Návštěva zámku

Byli jsme se školou 5. května 2009. na exkurzi českého hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Nejvíce mě zaujalo povídání o Bílé paní. Celým jménem se jmenovala Perchta z Rožmberka. Provdala se za Jana z Lichtenštejna. Jejich manželství bylo nešťastné. Zemřela 2. května 1476. Prý se zjevovala po smrti celá v bílém oděvu a podle rukaviček, které si nasazovala, zvěstovala, co se bude dít. Když si nasadila bílé rukavičky, někdo se vdá či ožení, narodí se dítě, nebo se stane nějaká veselá událost. Naopak, vezme li si černé, někdo zemře, stane se velmi nešťastná událost. Ještě také rozdávala sladkou kaši chudým lidem.   

Zámeckou zahradu zkrášluje rondel. Ze začátku byl rondel určen ke vznešené zábavě a reprezentaci. Na koncerty pro hudebníky byl vytvořen sklep, tudíž hráli pod našima nohama.  V 19. století byl rondel využíván jako spižírna a dřevník.

Nechyběla ani prohlídka černé kuchyně. Je tam otevřené ohniště, vycpaná zvěř a hodně kastrolů. Kuchyně je otevřena pouze dva dny a to v rámci adventních oslav.